Učenici produženog boravka, zajedno s učiteljicama Tamarom i Ivom, u petak su prigodnom priredbom obilježili Svjetski dan kazališta.

Inače, Svjetski dan kazališta obilježava se 27. ožujka, a akcija je to i projekt koji je pokrenuo ITI-Međunarodni kazališni institut - međunarodna UNESCO-va udruga osnovana s ciljem bržeg povezivanja kazališnih ljudi te lakše razmjene informacija. Ova tradicija obilježavanja započela je 1961. godine, na devetom kongresu ITI instituta, a na prijedlog tadašnjeg predsjednika Arvia Kivimaa iz Finske. Od tada svake godine nacionalni centri Međunarodnog kazališnog instituta i svjetska kazališna zajednica organizira razne manifestacije.

Običaj je da se tom prilikom pred kazališnom publikom prije ili poslije izvedbe pročitaju tradicionalna međunarodne i nacionalne poruke. Međunarodnu poruku na poziv ITI-ja pišu kazališne veličine svjetskog ugleda.

U hrvatskoj pisanje poruke organizira Hrvatsko društvo dramskih umjetnika, a od 1972. godine, međunarodna poruka se prevodi na više od 20 jezika, tiska u brojnim novinama, emitira na TV i radio stanicama te je, osim kazališnih posjetitelja, imaju priliku čuti mnogi ljudi širom svijeta

Prvu poruku za Svjetski dan kazališta napisao je francuski književnik Jean Cocteau 1962. godine, dok je autorica ovogodišnje poruke renomirana britanska filmska i kazališna glumica Helen Mirren. Naglasak poruke je na iskušenjima s kojima su suočeni kazališni djelatnici za vrijeme pandemije, ali kako na kraju kreativnost i maštovitost svladavaju sve prepreke te pronalaze nove zabavne i dirljive načine komunikacije.

Obilježavanje Svjetskog dana kazališta posebno je važno kako bi se uvidjela važnost umjetničkog izričaj kazališta, kako za pojedince, tako i za društvo u cjelini.

03/26/2021